Partnership for Advanced Computing in Europe
Inicjatywa Partnership for Advanced Computing in Europe (PRACE) ma na celu dostarczenie naukowcom i inżynierom w Europie infrastruktury i usługi HPC o wydajności obliczeniowej rzędu PetaFlop/s i większej, porównywalnej z najlepszymi dostępnymi usługami tego typu na świecie.
Infrastruktura badawcza PRACE-RI (Research Infrastructure) budowana jest z pomocą kolejnych projektów europejskich, w pracach których bierze udział WCSS: PRACE PP, PRACE-1IP, PRACE-2IP, PRACE-3IP, PRACE-4IP, PRACE-5IP oraz PRACE-6IP. Projekty współfinansowane są przez Komisję Europejską w ramach funduszy 7. Programu Ramowego i programu Horizon 2020.
Do zarządzania budowaną infrastrukturą PRACE-RI (http://www.prace-ri.eu) powołana została organizacja PRACE AISBL (fr. Association Internationale Sans But Lucratif), będąca stowarzyszeniem non-profit na prawie belgijskim.
Ideą przyświecającą działaniom inicjatywy PRACE jest wsparcie europejskiej nauki przez udostępnienie odpowiednio zaawansowanych usług obliczeniowych. W inicjatywę zaangażowane są wiodące jednostki badawcze i superkomputerowe z 24 krajów Europy (Austria, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Izrael, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Serbia, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy). W Polsce partnerem projektu jest PCSS, z którym współpracują pozostałe cztery duże centra obliczeniowe: ACK Cyfronet AGH, ICM UW, TASK oraz WCSS.
Na infrastrukturę PRACE składa się kilka (6 w 2012 r.) dużych maszyn HPC o wydajności rzędu PetaFLOPS (tzw. Tier-0) oraz wiele mniejszych maszyn o charakterze narodowym lub regionalnym (tzw. Tier-1). WCSS udostępnia część swoich zasobów jako Tier-1 (zobacz: usługi obliczeniowe).
W ramach Inicjatywy PRACE powstaje szereg publikacji naukowych w recenzowanych czasopismach oraz publikacji otwartych typu White Paper. Lista publikacji, które zostały stworzone przy udziale kadry WCSS, znajduje się tutaj.
Podsumowanie
- Strona infrastruktury: http://prace-ri.eu
-
Zasoby:
- Tier-0: http://prace-ri.eu/PRACE-Resources
- Tier-0 i Tier-1: http://www.prace-ri.eu/Interactive-Access-to-HPC
- Składanie wniosków o granty
- Projekty rozwijające infrastrukturę:
Kontakt
Agnieszka Kwiecień
Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe
Wybrzeże Wyspiańskiego 27, 50-370 Wrocław
tel. (+48) 713202456
email: agnieszka.kwiecien@wcss.pl
-
Szkolenie: Wstęp do implementacji modeli fizycznych przy wykorzystaniu OpenFOAM
Zapraszamy na kolejne szkolenie poświęcone programowi OpenFOAM, które odbędzie się 26 maja 2022 r. o godz. 11.00. Będzie okazja, by m.in.dowiedzieć się, jak przebiega implementacja równania energii w simpleFoam.
-
Mateusz Tykierko w gronie doradców EuroHPC JU
Dr inż. Mateusz Tykierko, zastępca dyrektora WCSS, został wybrany do The Research and Innovation Advisory Group (RIAG), grupy doradczej ds. badań i innowacji, działającej przy EuroHPC Join Undertaking.
-
Bądź ostrożny w sieci. Rekomendacje w związku z sytuacją na Ukrainie oraz ogłoszeniem stopnia alarmowego CHARLIE-CRP
Zachowaj czujność, nie podejmuj natychmiastowych działań w sieci, sprawdzaj wiadomości w kilku źródłach i zwracaj uwagę na wszelkie podejrzane e-maile lub SMS-y. Zapoznaj się z rekomendacjami ekspertów z CERT Polska, które pomogą Ci bezpiecznie poruszać się w cyberprzestrzeni.
-
Szkolenie: Wstęp do implementacji modeli fizycznych przy wykorzystaniu OpenFOAM
Zapraszamy na kolejne szkolenie poświęcone programowi OpenFOAM, które odbędzie się 26 maja 2022 r. o godz. 11.00. Będzie okazja, by m.in.dowiedzieć się, jak przebiega implementacja równania energii w simpleFoam.
Lista projektów
Projekty realizowane:
-
PIONIER-LAB
-
KMD
- PRACE-LAB 2
- EUROCC
- EuroHPC PL
-
Dariah.lab
-
AZON 2.0
-
LIFE-MAPPINGAIR/PL
- PRACE-6IP
-
PRACE-LAB
-
Sieć PIONIER
-
Sieć WASK
Projekty zakończone:
- RegSOC
- Beesensor
- Innowacyjna Uczelnia - Innowacyjny Nauczyciel
- AZON
- PRACE-5IP
- PRACE-4IP
- SPIN-LAB
- PRACE-3IP
- PRACE-2IP
- PRACE-1IP
- PRACE PP
- PLGrid NG
- PLGrid PLUS
- PL-Grid
-
100NET
- MAN-HA
- KMD2
- KMD
- PLATON
- EGI-InSPIRE
- EGEE I/II/III
- NewMAN
- PIONIER PKI
- POSITIF
- CLUSTERIX
- SGIgrid
- PROGRESS
- LDAP
- NASTEC