Rozbudowa 21 środowiskowych sieci teleinformatycznych nauki - NewMAN
Status: Zakończony
Projekt NewMAN ( „Rozbudowa 21 środowiskowych sieci teleinformatycznych nauki - NewMAN” ) to inwestycja w infrastrukturę informatyczną dla nauki, która zakładała zakup i uruchomienie nowoczesnych urządzeń sieciowych, działających w ramach istniejącej infrastruktury sieci miejskich MAN. Projekt był realizowany przez jednostki będące jednocześnie członkami Konsorcjum PIONIER, w tym WCSS.
Cele
Celem ogólnym projektu był rozwój istniejących akademickich miejskich sieci naukowych obsługujących środowiska naukowe i akademickie, tworzących wraz z siecią PIONIER krajową infrastrukturę teleinformatyczną nauki, poprzez rozbudowę urządzeń sieciowych wykorzystywanych do wpierania badań naukowych i prac rozwojowych polskich zespołów badawczych na rzecz innowacyjnej gospodarki. W wyniku nakładów dokonanych przez MNiSW w latach 2000-2005 na infrastrukturę nauki w Polsce powstała ogólnopolska światłowodowa sieć teleinformatyczna PIONIER obejmująca swym zasięgiem większość polskich uczelni i instytucji naukowych. Sieć PIONIER jest siecią kręgosłupową, natomiast środowiskowe miejskie naukowe sieci teleinformatyczne – MAN (ang. Metropolitan Area Network) zapewniają bezpośrednią łączność jednostek naukowych do sieci PIONIER i Internetu. Bez posiadania odpowiedniej nowoczesnej infrastruktury sieci te nie byłyby w stanie zapewnić prawidłowego i ciągle rosnącego zapotrzebowania na dostęp szerokopasmowy do sieci PIONIER a poprzez nią do sieci GEANT i innych narodowych, naukowych sieci teleinformatycznych.
Opis
Aktualne możliwości transmisyjne sieci (20 Gb/s) stwarzają warunki do rozwoju prawdziwie szerokopasmowych usług. Ich realizacja często przysparzała problemów wewnątrz sieci naukowych MAN ze względu na ich niewystarczającą infrastrukturę informatyczną.
Sieć PIONIER działa w oparciu o konsorcjum 22-ch jednostek wiodących Miejskich Sieci Komputerowych MAN i centrów Komputerów Dużej Mocy (KDM). Są to jednostki wyłonione przez swoje środowiska naukowe i akademickie jako liderzy działający na rzecz całego środowiska naukowego w swoich regionach. Jednostki te zawiązały w dniu 14 kwietnia 2009 roku porozumienie w celu wspólnego ubiegania się o środki Unii Europejskiej przydzielane w ramach POIG priorytet II.
Rezulataty
W wyniku projektu dokonano wyboru i zakupu nowoczesnych urządzeń sieciowych, działających w ramach istniejącej infrastruktury sieci miejskich MAN.
Pozwoli to na stworzenie w ramach tych sieci platformy transmisyjnej, zwiększającej przepustowość sieci MAN oraz umożliwiającej zestawianie dynamicznych połączeń wirtualnych i dedykowanych kanałów na żądanie wykorzystywanych przez uczelnie i instytucje naukowe przy realizacji projektów krajowych i międzynarodowych. Zastosowanie nowoczesnej technologii zapewni integrację połączeń pomiędzy zespołami badawczymi wykorzystującymi różne dziedziny nauki. W wyniku przetargu zakupiono urządzenia serii MX firmy Juniper z interfejsami 1 Gigabit i 10 Gigabit Ethernet, umożliwiającymi wykorzystanie technologii MPLS do celów realizacji zaawansowanych usług teletransmisyjnych.
Przyjęcie takich rozwiązań technicznych i organizacyjnych jest zgodne z tendencjami światowymi oraz z wypracowanymi równolegle rozwiązaniami paneuropejskiej sieci GEANT.
Do Wrocławia trafiło 5 ruterów MX80, jeden MX480 i jeden MX960, wyposażonych w optykę sumarycznie 54 * 10GE i 260 * 1 GE.
Podsumowanie
-
Data rozpoczęcia: 1 lutego 2009
- Data zakończenia: 31 grudnia 2012 (planowana: 30 czerwca 2012)
- Finansowanie: dotacja UE i MNiSW (POIG.02.03.01-00-041/09), środki własne Konsorcjantów
- Koordynator: Instytut Chemii Bioorganicznej PAN (Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe)
- Strona informacyjna projektu: http://www.newman.pionier.net.pl
Kontakt
Ryszard Bernardyn
Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe
Wybrzeże Wyspiańskiego 27, 50-370 Wrocław
tel. (+48) 713203985
email: ryszard.bernardyn@wcss.pl
-
Szkolenie: Wstęp do implementacji modeli fizycznych przy wykorzystaniu OpenFOAM
Zapraszamy na kolejne szkolenie poświęcone programowi OpenFOAM, które odbędzie się 26 maja 2022 r. o godz. 11.00. Będzie okazja, by m.in.dowiedzieć się, jak przebiega implementacja równania energii w simpleFoam.
-
Mateusz Tykierko w gronie doradców EuroHPC JU
Dr inż. Mateusz Tykierko, zastępca dyrektora WCSS, został wybrany do The Research and Innovation Advisory Group (RIAG), grupy doradczej ds. badań i innowacji, działającej przy EuroHPC Join Undertaking.
-
Bądź ostrożny w sieci. Rekomendacje w związku z sytuacją na Ukrainie oraz ogłoszeniem stopnia alarmowego CHARLIE-CRP
Zachowaj czujność, nie podejmuj natychmiastowych działań w sieci, sprawdzaj wiadomości w kilku źródłach i zwracaj uwagę na wszelkie podejrzane e-maile lub SMS-y. Zapoznaj się z rekomendacjami ekspertów z CERT Polska, które pomogą Ci bezpiecznie poruszać się w cyberprzestrzeni.
-
Szkolenie: Wstęp do implementacji modeli fizycznych przy wykorzystaniu OpenFOAM
Zapraszamy na kolejne szkolenie poświęcone programowi OpenFOAM, które odbędzie się 26 maja 2022 r. o godz. 11.00. Będzie okazja, by m.in.dowiedzieć się, jak przebiega implementacja równania energii w simpleFoam.
Lista projektów
Projekty realizowane:
-
PIONIER-LAB
-
KMD
- PRACE-LAB 2
- EUROCC
- EuroHPC PL
-
Dariah.lab
-
AZON 2.0
-
LIFE-MAPPINGAIR/PL
- PRACE-6IP
-
PRACE-LAB
-
Sieć PIONIER
-
Sieć WASK
Projekty zakończone:
- RegSOC
- Beesensor
- Innowacyjna Uczelnia - Innowacyjny Nauczyciel
- AZON
- PRACE-5IP
- PRACE-4IP
- SPIN-LAB
- PRACE-3IP
- PRACE-2IP
- PRACE-1IP
- PRACE PP
- PLGrid NG
- PLGrid PLUS
- PL-Grid
-
100NET
- MAN-HA
- KMD2
- KMD
- PLATON
- EGI-InSPIRE
- EGEE I/II/III
- NewMAN
- PIONIER PKI
- POSITIF
- CLUSTERIX
- SGIgrid
- PROGRESS
- LDAP
- NASTEC