Beesensor
Status: Zakończony
W ramach projektu Beesensor ("Opracowanie innowacyjnych, inteligentnych narzędzi monitorujących występowanie zgnilca złośliwego (amerykańskiego) oraz podwyższonego poziomu porażenia Varroa destructor w rodzinach pszczoły miodnej") opracowana zostanie platforma analityczna na potrzeby określenia dobrostanu rodzin pszczelich ze szczególnym uwzględnieniem monitorowania poziomu porażenia jednostkami chorobowymi (warroza i zgnilec amerykański).
Za przygotowanie badań oraz interpretację wyników odpowiedzialny jest zespół Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Do badań zostaną dostarczone wzorcowe, zdrowe rodziny pszczele oraz takie, w których występują pasożyty i choroby w różnych stadiach rozwoju. W celu zapewnienia istotności statystycznej i wiarygodności otrzymanych wyników powstanie największe tego typu środowisko badawcze w Polsce.
Politechnika Wrocławska realizuje zadania dotyczące akwizycji i analizy danych. WCSS jest odpowiedzialne w projekcie za przetworzenie (z wykorzystaniem algorytmów opartych o uczenie maszynowe) wielkich zbiorów danych, które zostaną zgromadzone w ramach projektu. Kadra centrum zajmie się zaprojektowaniem niezbędnego oprogramowania, analizą danych i algorytmizacją. Analiza pozwoli na zbadanie korelacji pomiędzy zebranym materiałem, a czynnikami z otoczenia badanych układów, takimi jak dane pogodowe czy zanieczyszczenie powietrza. Do wykonania obliczeń wykorzystana zostanie infrastruktura zarządzana przez WCSS.
Zadania opracowania użyteczności komercyjnej, określenia strategii biznesowej i dostarczenia modelu dystrybucyjnego produktów projektu zrealizuje firma Comtegra S.A. Rezultatem projektu będzie narzędzie umożliwiające wykrywanie chorób pszczelich we wczesnym stadium rozwoju, co pozwoli na zapobieganie ich szybkiemu rozprzestrzenianiu.
Projekt jest finansowany przez NCBR w ramach programu BIOSTRATEG III, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.
Podsumowanie:
- Data rozpoczęcia: 01.01.2018 r.
- Data zakończenia: 31.12.2020 r.
- Lider projektu: Comtegra S.A.
- Finansowanie: BIOSTRATEG III
- Strona informacyjna projektu: https://www.comtegra.pl/badania/pszczoly/
Kontakt:
Mateusz Tykierko
Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe
Wybrzeże Wyspiańskiego 27, 50-370 Wrocław
tel. (+48) 713202032
email: mateusz.tykierko@pwr.edu.pl
-
Szkolenie: Wstęp do implementacji modeli fizycznych przy wykorzystaniu OpenFOAM
Zapraszamy na kolejne szkolenie poświęcone programowi OpenFOAM, które odbędzie się 26 maja 2022 r. o godz. 11.00. Będzie okazja, by m.in.dowiedzieć się, jak przebiega implementacja równania energii w simpleFoam.
-
Mateusz Tykierko w gronie doradców EuroHPC JU
Dr inż. Mateusz Tykierko, zastępca dyrektora WCSS, został wybrany do The Research and Innovation Advisory Group (RIAG), grupy doradczej ds. badań i innowacji, działającej przy EuroHPC Join Undertaking.
-
Bądź ostrożny w sieci. Rekomendacje w związku z sytuacją na Ukrainie oraz ogłoszeniem stopnia alarmowego CHARLIE-CRP
Zachowaj czujność, nie podejmuj natychmiastowych działań w sieci, sprawdzaj wiadomości w kilku źródłach i zwracaj uwagę na wszelkie podejrzane e-maile lub SMS-y. Zapoznaj się z rekomendacjami ekspertów z CERT Polska, które pomogą Ci bezpiecznie poruszać się w cyberprzestrzeni.
-
Szkolenie: Wstęp do implementacji modeli fizycznych przy wykorzystaniu OpenFOAM
Zapraszamy na kolejne szkolenie poświęcone programowi OpenFOAM, które odbędzie się 26 maja 2022 r. o godz. 11.00. Będzie okazja, by m.in.dowiedzieć się, jak przebiega implementacja równania energii w simpleFoam.
Lista projektów
Projekty realizowane:
-
PIONIER-LAB
-
KMD
- PRACE-LAB 2
- EUROCC
- EuroHPC PL
-
Dariah.lab
-
AZON 2.0
-
LIFE-MAPPINGAIR/PL
- PRACE-6IP
-
PRACE-LAB
-
Sieć PIONIER
-
Sieć WASK
Projekty zakończone:
- RegSOC
- Beesensor
- Innowacyjna Uczelnia - Innowacyjny Nauczyciel
- AZON
- PRACE-5IP
- PRACE-4IP
- SPIN-LAB
- PRACE-3IP
- PRACE-2IP
- PRACE-1IP
- PRACE PP
- PLGrid NG
- PLGrid PLUS
- PL-Grid
-
100NET
- MAN-HA
- KMD2
- KMD
- PLATON
- EGI-InSPIRE
- EGEE I/II/III
- NewMAN
- PIONIER PKI
- POSITIF
- CLUSTERIX
- SGIgrid
- PROGRESS
- LDAP
- NASTEC