RegSOC
Status: Realizowany
Celem projektu „Regionalne Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego” (RegSOC) jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa cyfrowego w sektorze publicznym poprzez przygotowanie i prototypowe uruchomienie centrum cyberbezpieczeństwa na użytek instytucji publicznych, z możliwością rozszerzenia na podmioty niepubliczne.
Najważniejszy obszar badawczy projektu RegSOC to poszerzenie źródeł danych o zdarzeniach zachodzących w sieci i wypracowanie rozwiązań skuteczniej wykrywających zagrożenia. Do typowo wykorzystywanych metod dołączona zostanie analiza anomalii w ruchu sieciowym, analiza publicznych źródeł tekstowych oraz wykrywanie kampanii spamowych. Oprócz rozwiązań technicznych projekt kładzie nacisk na udostępnienie kanałów i określenie zasad komunikacji między podmiotami na poziomie regionalnym i centralnym zaangażowanymi w budowanie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni. Pozwoli to na uzyskanie wyższego poziomu zabezpieczeń, wprowadzenie procedur ograniczających prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzeń niekorzystnych oraz opracowanie sposobów szerszej ochrony przed ich skutkami. Projekt umożliwi przygotowanie wzorcowego rozwiązania, następnie adaptowanego i rozszerzanego na kolejne regiony Polski.
Cele szczegółowe projektu:
- Opracowanie rozwiązania sprzętowo-programowego stosowanego w punkcie klienckim - miejscu przyłączenia wewnętrznej sieci informatycznej podmiotu do sieci publicznej (część kliencka - lokalna),
- Opracowanie systemu organizacyjnego i oprogramowania dla funkcjonowania regionalnych centrów cyberbezpieczeństwa integrujących urządzenia klienckie z danego obszaru (część regionalna),
- Opracowanie mechanizmów integracji centrów regionalnych RegSOC z podmiotem centralnym – CSIRT NASK i NPC (Narodowa Platforma Cyberbezpieczeństwa).
Projekt realizowany jest przez konsorcjum w składzie: Politechnika Wrocławska (Lider), Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa Państwowy Instytut Badawczy (NASK-PIB), Instytut Technik Innowacyjnych EMAG.
Realizacja projektu została podzielona na fazę badawczą oraz fazę przygotowania do wdrożenia, które obejmują łącznie 7 zadań.
Politechnika Wrocławska odpowiada za opracowanie rozwiązania dla regionu (platformy oraz procedur organizacyjnych i operacyjnych), metod analizy zagrożeń i prototypowania oraz za przygotowanie do wdrożenia.
NASK-PIB odpowiada za opracowanie mechanizmów integracji na poziomie centralnym, (proceduralnych i technicznych) oraz uczestniczy w opracowaniu rozwiązań regionalnych. Stanowi również wsparcie w komunikacji i współpracy z NC Cyber, CERT Polska.
ITI EMAG odpowiada za uwzględnienie wymagań podmiotów niepublicznych oraz uczestniczy w opracowaniu metod analizy zagrożeń.
Rezultaty projektu
Rozwiązania technologiczne:
- Klienckie rozwiązanie cyfrowo - sprzętowe dedykowane dla instytucji publicznych,
- Platforma monitorowania bezpieczeństwa cyfrowego na potrzeby RegSOC,
- Model organizacyjno-proceduralny funkcjonowania regionalnych centrów we współpracy z CSIRT NASK oraz wewnętrzne oprogramowanie integrujące RegSOC z NPC.
Rezultaty wdrożeniowe:
- Modelowe centrum RegSOC przy Politechnice Wrocławskiej z komponentami klienckimi wdrożonymi u zainteresowanych podmiotów,
- Raport z realizacji projektu wskazujący na możliwości techniczne i gospodarcze szerokiego wdrożenia na rynek (w tym międzynarodowy) opracowanego rozwiązania.
Korzyści wynikające z realizacji projektu
- Oszczędności wynikające z zastąpienia w sektorze publicznym rozwiązań komercyjnych systemem opracowanym w ramach niniejszego projektu.
- Poprawa jakości i niezawodności cyfrowych usług publicznych oraz możliwość świadczenia ich bardziej zaawansowanych form.
- Oszczędności wynikające z unikania kar administracyjnych i kosztów odszkodowań wynikających z naruszeń bezpieczeństwa danych.
- Łatwiejsze, sprawniejsze i niezakłócone korzystanie z szeregu dostępnych dla obywateli i firm cyfrowych usług publicznych w kontaktach z e-administracją.
- Łatwiejszy dostęp do usług administracji publicznej, poprawa wizerunku urzędu.
Projekt jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu CyberSecIdent - Cyberbezpieczeństwo i e-Tożsamość.
For english version - click here
Podsumowanie:
- Data rozpoczęcia projektu: 1 marca 2018 r.
- Data zakończenia projektu: 30 czerwca 2021 r.
- Lider projektu: Politechnika Wrocławska
- Finansowanie: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR)
- Strona internetowa projektu: regsoc.pl
Kontakt:
mgr inż. Agnieszka Kwiecień – kierownik projektu
Politechnika Wrocławska - Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe
Wybrzeże Wyspiańskiego 27, 50-370 Wrocław
tel. (+48) 713202456
email: agnieszka.kwiecien@pwr.edu.pl
-
Szkolenie: Wstęp do implementacji modeli fizycznych przy wykorzystaniu OpenFOAM
Zapraszamy na kolejne szkolenie poświęcone programowi OpenFOAM, które odbędzie się 26 maja 2022 r. o godz. 11.00. Będzie okazja, by m.in.dowiedzieć się, jak przebiega implementacja równania energii w simpleFoam.
-
Mateusz Tykierko w gronie doradców EuroHPC JU
Dr inż. Mateusz Tykierko, zastępca dyrektora WCSS, został wybrany do The Research and Innovation Advisory Group (RIAG), grupy doradczej ds. badań i innowacji, działającej przy EuroHPC Join Undertaking.
-
Bądź ostrożny w sieci. Rekomendacje w związku z sytuacją na Ukrainie oraz ogłoszeniem stopnia alarmowego CHARLIE-CRP
Zachowaj czujność, nie podejmuj natychmiastowych działań w sieci, sprawdzaj wiadomości w kilku źródłach i zwracaj uwagę na wszelkie podejrzane e-maile lub SMS-y. Zapoznaj się z rekomendacjami ekspertów z CERT Polska, które pomogą Ci bezpiecznie poruszać się w cyberprzestrzeni.
-
Szkolenie: Wstęp do implementacji modeli fizycznych przy wykorzystaniu OpenFOAM
Zapraszamy na kolejne szkolenie poświęcone programowi OpenFOAM, które odbędzie się 26 maja 2022 r. o godz. 11.00. Będzie okazja, by m.in.dowiedzieć się, jak przebiega implementacja równania energii w simpleFoam.
Lista projektów
Projekty realizowane:
-
PIONIER-LAB
-
KMD
- PRACE-LAB 2
- EUROCC
- EuroHPC PL
-
Dariah.lab
-
AZON 2.0
-
LIFE-MAPPINGAIR/PL
- PRACE-6IP
-
PRACE-LAB
-
Sieć PIONIER
-
Sieć WASK
Projekty zakończone:
- RegSOC
- Beesensor
- Innowacyjna Uczelnia - Innowacyjny Nauczyciel
- AZON
- PRACE-5IP
- PRACE-4IP
- SPIN-LAB
- PRACE-3IP
- PRACE-2IP
- PRACE-1IP
- PRACE PP
- PLGrid NG
- PLGrid PLUS
- PL-Grid
-
100NET
- MAN-HA
- KMD2
- KMD
- PLATON
- EGI-InSPIRE
- EGEE I/II/III
- NewMAN
- PIONIER PKI
- POSITIF
- CLUSTERIX
- SGIgrid
- PROGRESS
- LDAP
- NASTEC