LIFE-MAPPINGAIR/PL
Status: Realizowany
Projekt „Czy wiesz, czym oddychasz? – kampania edukacyjno-informacyjna na rzecz czystszego powietrza LIFE-MAPPINGAIR/PL” ma na celu budowę platformy edukacyjnej poświęconej problematyce jakości powietrza. W ramach projektu będzie możliwe prognozowanie jakości powietrza, a zarazem zostanie zapewniony powszechny dostęp do wiarygodnej informacji o zanieczyszczeniach powietrza w miejscu zamieszkania. Platforma będzie też bazą wiedzy na temat sposobów ograniczenia skutków zanieczyszczeń. Projekt wychodzi naprzeciw aktualnym oczekiwaniom społecznym wynikającym z potrzeby poprawy jakości powietrza.
Główne zadania do realizacji w ramach projektu są następujące:
- Zaprojektowanie i wdrożenie portalu edukacyjnego w oparciu o technologię MOOC (Massive Open Online Courses). Portal będzie zawierał kursy/szkolenia i bazę wiedzy o jakości powietrza, skutkach środowiskowych i zdrowotnych oraz sposobach ograniczenia emisji oraz kalkulator emisji i rozprzestrzeniania zanieczyszczeń powietrza.
- Zaprojektowanie i rozbudowa systemu informacyjnego o jakości powietrza w regionie, obejmującego portal emisyjny, system informacji o jakości powietrza oraz rozbudowane prognozy jakości powietrza (prognozy ensamble z możliwością asymilacji danych pomiarowych).
- Zaprojektowanie i wdrożenie systemu społecznego monitoringu jakości powietrza, w tym przygotowanie i zainstalowanie niskokosztowych czujników wraz z systemem transmisji danych, a także integrację wyników pomiarów realizowanych w ramach sieci z przygotowywaną platformą.
- Zaplanowanie i przeprowadzenie kampanii informacyjnych i edukacyjnych „Czy wiesz, czym oddychasz?” wraz z przeszkoleniem edukatorów.
Schemat ideowy poszczególnych komponentów oraz funkcjonowania symulatora emisji i dyspersji zanieczyszczenia powietrza: pobierz
Liderem projektu jest Uniwersytet Wrocławski, a partnerami Politechnika Wrocławska (Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe) oraz Urząd Miasta Bydgoszczy.
Projekt jest kontynuacją i rozwinięciem zakończonego w 2017 roku projektu LIFE-APIS/PL „System prognoz stężeń zanieczyszczeń powietrza i warunków biometeorologicznych jako element oceny jakości życia”, w ramach którego powstał m.in. system prognoz biometeorologicznych i jakości powietrza: powietrze.uni.wroc.pl. Budowana platforma będzie integrować rozwiązania wdrożone w ramach poprzedniego projektu z nowymi narzędziami edukacyjnymi i informacyjnymi, zgodnie z poniższym schematem.
Schemat rozbudowy: pobierz
Podsumowanie:
- Data rozpoczęcia projektu: 1 kwietnia 2019 r.
- Data zakończenia projektu: 31 marca 2023 r.
- Finansowanie: Komisja Europejska (instrument finansowy LIFE), Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
- Lider projektu: Uniwersytet Wrocławski
Kontakt:
dr inż. Mateusz Tykierko
Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe
Wybrzeże Wyspiańskiego 27, 50-370 Wrocław
tel. (+48) 713202032
email: mateusz.tykierko@pwr.edu.pl
-
Szkolenie: Wstęp do implementacji modeli fizycznych przy wykorzystaniu OpenFOAM
Zapraszamy na kolejne szkolenie poświęcone programowi OpenFOAM, które odbędzie się 26 maja 2022 r. o godz. 11.00. Będzie okazja, by m.in.dowiedzieć się, jak przebiega implementacja równania energii w simpleFoam.
-
Mateusz Tykierko w gronie doradców EuroHPC JU
Dr inż. Mateusz Tykierko, zastępca dyrektora WCSS, został wybrany do The Research and Innovation Advisory Group (RIAG), grupy doradczej ds. badań i innowacji, działającej przy EuroHPC Join Undertaking.
-
Bądź ostrożny w sieci. Rekomendacje w związku z sytuacją na Ukrainie oraz ogłoszeniem stopnia alarmowego CHARLIE-CRP
Zachowaj czujność, nie podejmuj natychmiastowych działań w sieci, sprawdzaj wiadomości w kilku źródłach i zwracaj uwagę na wszelkie podejrzane e-maile lub SMS-y. Zapoznaj się z rekomendacjami ekspertów z CERT Polska, które pomogą Ci bezpiecznie poruszać się w cyberprzestrzeni.
-
Szkolenie: Wstęp do implementacji modeli fizycznych przy wykorzystaniu OpenFOAM
Zapraszamy na kolejne szkolenie poświęcone programowi OpenFOAM, które odbędzie się 26 maja 2022 r. o godz. 11.00. Będzie okazja, by m.in.dowiedzieć się, jak przebiega implementacja równania energii w simpleFoam.
Lista projektów
Projekty realizowane:
-
PIONIER-LAB
-
KMD
- PRACE-LAB 2
- EUROCC
- EuroHPC PL
-
Dariah.lab
-
AZON 2.0
-
LIFE-MAPPINGAIR/PL
- PRACE-6IP
-
PRACE-LAB
-
Sieć PIONIER
-
Sieć WASK
Projekty zakończone:
- RegSOC
- Beesensor
- Innowacyjna Uczelnia - Innowacyjny Nauczyciel
- AZON
- PRACE-5IP
- PRACE-4IP
- SPIN-LAB
- PRACE-3IP
- PRACE-2IP
- PRACE-1IP
- PRACE PP
- PLGrid NG
- PLGrid PLUS
- PL-Grid
-
100NET
- MAN-HA
- KMD2
- KMD
- PLATON
- EGI-InSPIRE
- EGEE I/II/III
- NewMAN
- PIONIER PKI
- POSITIF
- CLUSTERIX
- SGIgrid
- PROGRESS
- LDAP
- NASTEC