Klaster BEM
Nowoczesne technologie!
Bezpieczeństwo i niezawodność!
Łączymy ze światem!

Konsorcjum WASK

Konsorcjum WASK jest porozumieniem wrocławskich uczelni i placówek naukowo-badawczych zawartym 4 maja 1994 roku we Wrocławiu. Łączy środowiska naukowe, badawcze i akademickie, zapewniając im dostęp do Wrocławskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (WASK). Jest to rozległa sieć szkieletowa umożliwiająca podłączenie jednej lub wielu sieci lokalnych abonenta w celu zapewnienia możliwości korzystania z krajowych i światowych serwerów usług internetowych oraz komputerów dużej mocy (sieć PIONIER i europejska sieć GÉANT2).

Operatorem sieci WASK jest Politechnika Wrocławska (WCSS) działająca na podstawie wpisu do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych (nr 756). WCSS świadczy usługi telekomunikacyjne dla abonentów WASK. Może nim zostać każda instytucja, która podpisała umowę abonencką z Politechniką Wrocławską (WCSS).  

Organem nadzorującym funkcjonowanie Konsorcjum WASK jest Rada Użytkowników Wrocławskiej Akademickiej Sieci Komputerowej.

Działania WCSS w konsorcjum WASK:

 • prowadzenie nadzoru nad eksploatacją sieci światłowodowej i urządzeń aktywnych;
 • podłączanie nowych abonentów do WASK i konfiguracja urządzeń aktywnych;
 • monitorowanie pracy sieci w ustalonych terminach w dni robocze i w święta;
 • przydział adresów; rejestracja domen abonentów WASK i prowadzenie serwerów nazw domenowych;
 • zarządzanie serwerami usług internetowych, takich jak: serwery pocztowe, serwery ftp, WWW, Netnews, LDAP, IRC;
 • kontrola bezpieczeństwa sieci i zabezpieczanie jej przed nieautoryzowanym dostępem do urządzeń aktywnych, serwerów, zasobów i komputerów dużej mocy.

Kontakt:

tel.: 71 320 39 21

kontakt@wcss.pl

 • Trwa 14. nabór do programu SHAPE

  Do 15 listopada 2021 r. do godziny 17.00 przedsiębiorcy z sektora MŚP mogą składać wnioski do programu SHAPE (SME HPC Adoption Programme in Europe). Jest to ostatnia taka okazja w ramach projektu PRACE-6IP.

 • Obradowała Rada Użytkowników WASK

  Plany rozbudowy sieci oraz zasobów KDM, udział w projektach badawczo-rozwojowych, współpraca w zakresie cyberbezpieczeństwa i rada naukowa to tematy omówione podczas posiedzenia Rady Użytkowników Wrocławskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (RU WASK), które odbyło się we wtorek, 21 września 2021 r.

 • Zobacz, czym oddychasz w swojej okolicy

  Dane z 25 czujników powietrza przetwarzane na bieżąco. Aktualne informacje o jakości powietrza. Rusza portal, na którym w każdej chwili możesz sprawdzić, jaki jest poziom zanieczyszczeń blisko twojego domu, miejsca pracy, szkoły.

Zamówienia Publiczne

Więcej ...