Klaster BEM
Nowoczesne technologie!
Bezpieczeństwo i niezawodność!
Łączymy ze światem!

Konsorcjum WASK

Konsorcjum WASK jest porozumieniem wrocławskich uczelni i placówek naukowo-badawczych zawartym 4 maja 1994 roku we Wrocławiu. Łączy środowiska naukowe, badawcze i akademickie, zapewniając im dostęp do Wrocławskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (WASK). Jest to rozległa sieć szkieletowa umożliwiająca podłączenie jednej lub wielu sieci lokalnych abonenta w celu zapewnienia możliwości korzystania z krajowych i światowych serwerów usług internetowych oraz komputerów dużej mocy (sieć PIONIER i europejska sieć GÉANT2).

Operatorem sieci WASK jest Politechnika Wrocławska (WCSS) działająca na podstawie wpisu do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych (nr 756). WCSS świadczy usługi telekomunikacyjne dla abonentów WASK. Może nim zostać każda instytucja, która podpisała umowę abonencką z Politechniką Wrocławską (WCSS).  

Organem nadzorującym funkcjonowanie Konsorcjum WASK jest Rada Użytkowników Wrocławskiej Akademickiej Sieci Komputerowej.

Działania WCSS w konsorcjum WASK:

 • prowadzenie nadzoru nad eksploatacją sieci światłowodowej i urządzeń aktywnych;
 • podłączanie nowych abonentów do WASK i konfiguracja urządzeń aktywnych;
 • monitorowanie pracy sieci w ustalonych terminach w dni robocze i w święta;
 • przydział adresów; rejestracja domen abonentów WASK i prowadzenie serwerów nazw domenowych;
 • zarządzanie serwerami usług internetowych, takich jak: serwery pocztowe, serwery ftp, WWW, Netnews, LDAP, IRC;
 • kontrola bezpieczeństwa sieci i zabezpieczanie jej przed nieautoryzowanym dostępem do urządzeń aktywnych, serwerów, zasobów i komputerów dużej mocy.

Kontakt:

tel.: 71 320 39 21

kontakt@wcss.pl

 • Usługi WCSS z certyfikatem

  Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe otrzymało znak jakości Polska Chmura, potwierdzający najwyższy poziom i bezpieczeństwo świadczonych usług.

 • Człowiek WCSS w Radzie do Spraw Cyfryzacji

  Dr inż. Mateusz Tykierko, zastępca dyrektora Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego, został powołany przez Ministra Cyfryzacji do Rady do Spraw Cyfryzacji.

 • Warsztaty Cyfronet & NVIDIA OpenACC Bootcamp

  Do 15 kwietnia trwają zapisy na warsztaty „Cyfronet & NVIDIA OpenACC Bootcamp" organizowane przez ACK Cyfronet AGH wraz z firmą NVIDIA w dniach 29–30 kwietnia 2021.

Zamówienia Publiczne

Więcej ...