Nova i Supernova!
Nowoczesne technologie!
Bezpieczeństwo i niezawodność!
Łączymy ze światem!

Sieć WASK

Sieć WASK łączy wrocławskie uczelnie oraz instytuty, zapewniając im dostęp do krajowej sieci PIONIER i europejskiej GÉANT2. Jej infrastruktura obejmuje 23 węzły i ponad 120 km tras światłowodowych. Węzły są umiejscowione głównie w budynkach wrocławskich uczelni. Rdzeń sieci tworzą przełączniki 7750 SR-7 firmy Alcatel-Lucent oraz zakupione w ramach programu NewMAN przełączniki serii MX firmy Juniper (MX80, MX480, MX960). Są to urządzenia z interfejsami 10G i z obsługą MPLS. Ruterem brzegowym jest Juniper M120 z interfejsami gigabitowymi i interfejsami 10GE. Ruter ten jest podłączony do przełącznika brzegowego NetIron XMR 16000 sieci PIONIER interfejsem 10GE. Umożliwia nam on bezpośrednią łączność z przełącznikami w Zielonej Górze i Opolu z szybkością 10GB/s. Zapasowy ruter brzegowy umieszczony na Uniwersytecie jest podłączony osobnym traktem 10G do Opola. W 2006 roku powstała sieć akademicka w Legnicy, będąca częścią WASK. W 2007 roku zainstalowano węzeł sieci WASK w Polkowicach, a w 2008 roku w Lubinie.

Do sieci WASK jest podłączonych ponad 500 sieci lokalnych zawierających ponad 15000 komputerów. Sieć WASK jest podłączona do sieci PIONIER, a za jej pośrednictwem do europejskiej sieci GÉANT2. WASK posiada styk z sieciami : TK TELEKOM, UPC, Korbank oraz dysponuje przyłączami w siedzibach takich operatorów jak EXATEL, TK TELEKOM (PKP), TPSA. WCSS nadzoruje pracę sieci korzystając z systemu OpenNMS, uruchomionego w roku 2009. Przejął on funkcje dotychczas używanego systemu HP OpenView, jak również funkcje narzędzi MRTG (MultiRouter Traffic Grapher) i RRDTool do przybliżonego monitorowania ruchu na wybranych ruterach i monitorowania stanu urządzeń aktywnych sieci WASK (rutery, przełączniki) oraz zasobów (serwery usług sieciowych i komputery dużej mocy).

Wykorzystywany jest również mechanizm NetFlow (zapisujący nagłówki próbkowanych pakietów).

  • WCSS na antenie Radia LUZ

    Zapraszamy do słuchania cotygodniowych 10-minutowych audycji na temat cyberbezpieczeństwa w Akademickim Radiu LUZ (91,6 FM).

  • Dostęp do sieci Internet w PWr - zmiana serwerów nazw (DNS)

    Administratorzy Wrocławskiej Akademickiej Sieci Komputerowej przygotowują w nocy z 5 na 6 grudnia 2021 r. zmianę działania serwerów nazw (DNS) wykorzystywanych w całej naszej sieci akademickiej, więc również przez społeczność Politechniki Wrocławskiej. Wprowadzane przez administratorów zmiany mogą mieć wpływ na poprawną pracę Państwa komputerów stacjonarnych. Dlatego też prosimy o zapoznanie się z poniższą treścią komunikatu. Został on przedstawiony w formie pytań i odpowiedzi.

  • Obradowała Rada Użytkowników WASK

    Plany rozbudowy sieci oraz zasobów KDM, udział w projektach badawczo-rozwojowych, współpraca w zakresie cyberbezpieczeństwa i rada naukowa to tematy omówione podczas posiedzenia Rady Użytkowników Wrocławskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (RU WASK), które odbyło się we wtorek, 21 września 2021 r.