Logo WCSS

Wrocławskie Centrum
Sieciowo-Superkomputerowe

Alerty

Kampania phishingowa wycelowana w USOS

JW - 28 maja 2024
Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) ostrzega przed nową kampanią phishingową wymierzoną w środowiska akademickie.
Jak poinformowała CSIRT NASK (Computer Security Incident Response Team), oszustwo polega na tym, że potencjalna ofiara otrzymuje wiadomość e-mail od osób, które podszywają się pod administratora portalu USOS (Uniwersytecki System Obsługi Studiów). W rozsyłanej wiadomości znajduje się informacja o rzekomych "krytycznych wiadomościach" na serwerze i koniecznosci aktualizacji skrzynki pocztowej. Link zawarty w podejrzanej wiadomości odsyła do fałszywej strony, która zawiera formularz wyłudzający adres mailowy i hasło. 

Należy zachowywać ostrożność w sytuacji, gdy otrzymana wiadomość ma na celu wzbudzenie niepokoju, np. groźbą blokady konta, a w treści maila znajdują się sformułowania, kóre mają wywierać presję, by działać szybko i bez zastanowienia wykonywać "zalecenia" oszustów.

W razie otrzymania podejrzanej wiadomości prosimy niezwłocznie zgłosić ją na adres: pomoc+poczta@pwr.edu.pl lub phishing@pwr.edu.pl.

POZOSTAŁE ALERTY